بهمنی: بانک مرکزی ما مستقل نیست – آهو نگار

اعتمادآنلاین: محمود بهمنی نماینده ساوجبلاغ و طالقان و نظرآباد در نطق شفاهی خود با بیان اینکه دوستان امروز بانک مرکزی ما مستقل نیست،‌ گفت: شورای اقتصاد کشور دولتی و شورای پول و اعتبار که بالاترین مرجع قانونی سیستم بانکی است اکثرا از دولتی‌ها و وزرا هستند لذا تصمیمات رنگ و بوی دولتی می‌گیرد
رئیس بانک مرکزی در دولت دهم ادامه داد: باید به دنبال استقلال بانک مرکزی باشیم چرا که بانک مرکزی مستقل ضامن تثبیت سیاست‌های پولی است. ما 1700 میلیارد تومان نقدینگی داریم که این رقم در پایان سال 97 به 2 هزار میلیارد تومان خواهد رسید که باید آن را به سمت تولید و سرمایه گذاری اشتغال‌زا هدایت کرد تا اشتغال ایجاد شود و قیمت‌ها کاهش یابد.

اعتمادآنلاین: محمود بهمنی نماینده ساوجبلاغ و طالقان و نظرآباد در نطق شفاهی خود با بیان اینکه دوستان امروز بانک مرکزی ما مستقل نیست،‌ گفت: شورای اقتصاد کشور دولتی و شورای پول و اعتبار که بالاترین مرجع قانونی سیستم بانکی است اکثرا از دولتی‌ها و وزرا هستند لذا تصمیمات رنگ و بوی دولتی می‌گیرد. حدود 80 درصد اقتصاد کشور دولتی است این درحالی است که بر اساس اصل 44 قانون اساسی و تاکیدات رهبری کارها باید به بخش خصوصی واگذار شود.

بهمنی گفت: با عدم تعادل بین منابع و مصارف با توجه به سیاستهای پولی و مالی مقابله می‌شود. امروز دولت حدود 600 هزار میلیارد تومان حساب قرمز دارد.

او با بیان اینکه چه میزان رانت در جیب عده ای خاص وارد می شود،‌ گفت: 72 هزار میلیارد تومان رانت کجا رفته است؟ ارز 4200 تومانی کجا و فروش حدود 8 هزار تومان کجا؟ دولت باید سریعا بازار آزاد تحت نظر بانک مرکزی ایجاد کند. در داخل کشور چرا صرافی‌هایمان را تحریم کردیم؟ دولت باید پیمان‌های چندجانبه با کشورهای همسایه منعقد کند. ما نباید برای مسافرتهای غیرضرور از منابع غیرطبیعی پرداخت کنیم.

دولت به بانک مرکزی و سیستم بانکی بدهکار است. دولت باید برای اصلاح مالی خود دارایی مازاد خود را واگذار کند. دولت 600 هزار میلیارد تومان طرح‌های نیمه کاره دارد که باید تعیین تکلیف کند. ما امروز بدون محدودیت سکه می فروشیم، روز اول می گفتیم 5 یا 10 تا امروز کسی نمی‌گوید اصلا چرا سکه فروختیم؟ اعتماد عمومی را خدشه‌دار نکنیم.

ما سالهای 89 و 90 و 91 با جسارت مردم تحریم‌ها را پشت سر گذاشتیم. در همان سال‌ها تحریم بیشترین طلا را در بانک مرکزی ذخیره کردیم. کشور با قدرت اداره شد،‌ امروز کالاهایی که وارد کشور می‌شوند با نرخ 4200 وارد می‌شود و با نرخ 8 هزار تومان به فروش می‌رسد. چه کنترلی برای این موضوع وجود دارد؟

بانک‌ها 300 هزار میلیارد تومان حساب قرمز دارند. سه قوه وارد عمل شوند. بعضا فکر می‌کنند که از دست ما کاری ساخته نیست اما اینگونه نیست. برای حل این کارها یک توکل و جسارت می‌خواهد. ما نباید خود را ضعیف و حریف را قوی بدانیم.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *