مذاکرات سطح بالای دو کره برگزار شد – آهو نگار

خبرگزاری ایرنا: مذاکرات سطح بالای دو کره با هدف بحث و گفت و گو در مورد نحوه اجرای توافقنامه اجلاس سران، امروز جمعه در روستای مرزی پانمونجوم روستای موسوم به صلح برگزار شد

بر اساس «بیانیه صلح پانمونجوم» دو طرف موافقت کردند که به «دوران خصم و اقدامات مسلحانه در آبهای دریای زرد خاتمه داده شده» و این آب ها به «آبهای صلح» تبدیل شود.

‘چو میونگ گیون’ وزیر اتحاد کره جنوبی ریاست هیات 5 نفره کره جنوبی از جمله ‘کیم جونگ رول’، معاون وزیر حمل و نقل و ‘ رو تای کانگ’ معاون وزیر فرهنگ را رهبری می کند.

‘مون جائه این’ رییس جمهوری کره جنوبی و ‘کیم جونگ اون’ رهبر کره شمالی همچنین در بیانیه ‘پانمونجوم’ به صورت مشترک موافقت کردند، خلع سلاح هسته ای را محقق و برای این هدف با جامعه بین المللی همکاری کنند.

 دور قبلی گفت و گوهای طرفین در سطح عالی رتبه به دلیل انتقادهای کره شمالی از رزمایش مشترک نیروهای هوایی کره جنوبی و آمریکا لغو شد.

ریاست تیم پنج نفره کره شمالی نیز با ‘ری سون گون’ رییس کمیته وحدت صلح آمیز این کشور است.

این تیم همچنین شامل ‘کیم یون هیوک’ وزیر معادن راه آهن و ‘ ون کیلو’ وزیر معاون ورزش است.

وزارت وحدت کره جنوبی در بیانیه ای آورده است مذاکرات صبح امروز به وقت محلی به مدت یک ساعت انجام شد و طرفین به این نتیجه رسیدند مشکلی میان دو کشور که قابل حل نباشد وجود ندارد.

همچنین در پایان این اجلاس مقرر شد برای رسیدن به «معاهده صلح»، گفت و گو های سه جانبه با حضور آمریکا و چهارجانبه با حضور چین برگزار شود.

رهبران دو کره در بیانیه پایانی اجلاس سران موسوم به بیانیه ‘پانمونجوم’ که روز جمعه 7 اردیبهشت در روستایی مرزی به همین نام امضا شد در مورد «خلع سلاح کامل شبه جزیره کره» به توافق رسیده و موافقت کردند «توافق متارکه جنگ به معاهده صلح تبدیل شود و هر اقدام خصمانه علیه یکدیگر را از این به بعد خاتمه دهند».

خبرگزاری ایرنا: مذاکرات سطح بالای دو کره با هدف بحث و گفت و گو در مورد نحوه اجرای توافقنامه اجلاس سران، امروز جمعه در روستای مرزی پانمونجوم روستای موسوم به صلح برگزار شد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *