العبادی با برگزاری دوباره انتخابات مخالفت کرد – آهو نگار

خبرگزاری ایرنا: ‘حیدر العبادی’ نخست وزیر عراق عصر سه شنبه با برگزاری دوباره انتخابات پارلمانی این کشور که ماه گذشته برگزار شده بود، مخالفت کرد و گفت: پارلمان و دولت نمی توانند نتایج انتخابات اخیر مجلس را لغو کنند
آتش سوزی مزبور روز یکشنبه (20 خرداد) و تنها چهار روز پس از جلسه مجلس نمایندگان عراق و برخی اعتراض ها به نتایج آرا و تخلفات انجام شده در روند انتخابات پارلمانی صورت گرفت.

اظهارات العبادی پس از آن صورت می گیرد که مسعود بارزانی’ رئیس حزب دموکرات کردستان عراق در دیدار با ‘داگلاس سیلیمان’ سفیر آمریکا در بغداد بر آمادگی این حزب جهت برگزاری مجدد انتخابات پارلمانی سراسری تاکید کرد.

نخست وزیر عراق همچنین با اشاره به آتش سوزی مهیب انبار نگهداری دستگاه های شمارش آرا در ستاد عالی انتخابات عراق در منطقه ‘الرصافه’ در شرق بغداد، افزود: نتایج گزارش های اولیه نشان می دهد، این حادثه عمدی بوده است.

پارلمان عراق در جلسه چهارشنبه گذشته (16 خرداد) خود علاوه بر دستور به لغو استفاده ازدستگاه های شمارش الکترونیکی، ستاد انتخابات این کشور را ملزم کرد صندوق های اخذ رای در حوزه های انتخابیه به صورت دستی بازشماری شوند.

دولت عراق همچنین در جلسه عصر سه شنبه رای به تشکیل کمیته دریافت شکایت از شهروندان عراقی داد تا در صورتی که گزارشی از نقض یا تقلب در انتخابات پارلمانی اخیر این کشورتوسط این کمیته دریافت شود، آن را بررسی کنند.

در چهارمین دوره انتخابات پارلمانی عراق که 22 اردیبهشت ماه 97 و با مشارکت 44.5 درصد واجدین شرایط برگزار شد، فهرست های انتخاباتی ‘السائرون’ (مقتدا صدر) با 54 کرسی، الفتح (هادی العامری) با 47 کرسی، النصر (حیدر العبادی) با 42 کرسی در رتبه اول تا سوم قرار گرفته اند.

شمارش آرای چهارمین دوره انتخابات پارلمانی عراق که بر خلاف سه انتخابات قبلی، با صرف هزینه ای معادل 80 میلیون دلار (521 میلیارد دینار عراقی) برگزاری شد، با استفاده از دستگاهای وارداتی خارجی صورت گرفت و همین امر پس از اعلام نتایج، اعتراضاتی را بیشتر از سوی فهرست های شکست خورده به دنبال داشت.

در پی برگزاری انتخابات پارلمانی عراق در روز 22 اردیبهشت، تعدادی از احزاب و رهبران سیاسی عراق معتقد به دستکاری آرا مردمی شدند و برهمین اساس پارلمان چهارشنبه گذشته خواستار شمارش دستی آراء به جای شمارش الکترونیکی شد.

به گزارش سومریه نیوز، العبادی این موضوع را در جلسه کابینه عراق عنوان کرده است.

خبرگزاری ایرنا: ‘حیدر العبادی’ نخست وزیر عراق عصر سه شنبه با برگزاری دوباره انتخابات پارلمانی این کشور که ماه گذشته برگزار شده بود، مخالفت کرد و گفت: پارلمان و دولت نمی توانند نتایج انتخابات اخیر مجلس را لغو کنند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *