ایران، هشتمین قدرتِ جهان از نیرو‌های نظامی – آهو نگار

خبرگزاری فارس: نشریه آمریکایی «بیزینس اینسایدر» در سلسله گزارش‌های خود درباره توان نظامی نیروهای مسلح جهان، ایران را بین پانزده کشور از حیث «میزان آمادگی نیروهای نظامی برای عملیات رزمی» قرار داد
این نشریه به ارائه آماری این رده‌بندی ضمن اشاره به جمعیت 82 میلیون نفری ایران، تعداد کل نیروهای مسلح ایران را 934 هزار نفر، تعداد کل هواپیماهای ترابری نظامی را 505 فروند، تعداد جنگنده‌ها را 150 فروند، تانک‌های رزمی را 1650 دستگاه و مجموع تجهیزات دریایی را 398 فروند که شامل انواع قایق، ناو و ناوچه و موارد دیگر می‌شوند،برشمرد و در آخر نیز به بودجه دفاعی کشور با رقم 6.3 میلیارد دلار اشاره کرد.

از نکات قابل توجه در این رده بندی وبگاه گلوبال فایر پاور برتری نیروهای مسلح ایران بر رژیم صهیونیستی است.

در این فهرست نیروهای مسلح روسیه در رتبه نخست قرار گرفته و بعد از آن به ترتیب چین، هند، کره جنوبی، ژاپن، ترکیه، ایران، اندونزی، رژیم صهیونیستی و سرانجام پاکستان قرار دارند.

در این فهرست کشورهای چین، هند، آمریکا، روسیه، کره شمالی، پاکستان، کره جنوبی، ایران، الجزایر، مصر، ویتنام، اندونزی، میانمار، کلمیبا و سرانجام ترکیه قرار دارند.

این نشریه که داده‌های آماری این گزارش را با استناد بر گزارش سال 2017 وبگاه «گلوبال فایر پاور » نوشته ، عنوان داشت که قیاس نیروهای مسلح جهان با توجه به تنوع و قابلیت‌های مختلف موردی دشوار است.

خبرگزاری فارس: نشریه آمریکایی «بیزینس اینسایدر» در سلسله گزارش‌های خود درباره توان نظامی نیروهای مسلح جهان، ایران را بین پانزده کشور از حیث «میزان آمادگی نیروهای نظامی برای عملیات رزمی» قرار داد.

این نشریه هفته گذشته نیز در گزارشی مشابه از «ایران» به عنوان یکی از قدرت‌های نظامی قاره آسیا نام برده و نوشته بود: «در این رده بندی میزان تسلیحات نظامی، کمیت نیروهای مسلح، وضعیت جغرافیایی، ظرفیت تدارکات، منابع طبیعی در دسترس و وضعیت صنایع نظامی بومی لحاظ شده است.»

با این حال این نشریه شمار نیروها و پرسنل در دسترس برای رزم را نقطه محوری قدرت نظامی برشمرد.

در این فهرست درباره ایران آمده است : «این کشور با دارا بودن 82 میلیون جمعیت دارای47 میلیون نفر نیروی انسانی مشمول است.»

در این گزارش آمده است، مجموع پرسنل نظامی ایران 934 هزار نفر، پرسنل فعال نظامی 534 هزار نفر، 400 هزار نیروی ذخیره و دارای یک میلیون و 400 هزار نفر سن مناسب خدمت میباشد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *