النجیفی: همه پرسی کردستان غیرقانونی است – آهو نگار

خبرگزاری فارس: معاون رئیس جمهور عراق گفت که همه‌پرسی جدایی در منطقه کردستان عراق غیر قانونی و در تضاد با قانون اساسی این کشور است
وی گفت زمانی که عراق توازن خود را از دست داد و اصحاب قدرت شکست خوردند، تروریسم ظهور کرد و دنیا را هدف قرار داد.

وی همچنین گفت که آمریکا در بین جوامع عراقی مقبولیت پیدا کرده است.

نجیفی گفت: «نزدیک شدن اخیر عراق به عربستان یکی از ابزارهای مهمی برای ایجاد توازن در تأثیر ایران بر عراق است و الآن عرب‌ها با حمایت واشنگتن شروع کرده و در حال بازگشت به عراق هستند».

وی مدعی شد که باید نیروهای الحشد الشعبی با ارتش عراق ادغام شده و ارتباط آن با برخی از محافل در ایران قطع شود.

وی ادامه داد: تغییر این معادله در عراق ممکن نیست مگر با دولتی ملی که تصمیمات مستقلی داشته باشد و بتواند بین ایران و عربستان و سایر کشورها توازن ایجاد کند».

نجیفی در مورد اداره مناطق مورد مناقشه نیز گفت که بر اساس قانون اساسی عراق این مناطق باید تحت سیطره دولت فدرال عراق باشد و از سوی ساکنان این مناطق اداره شود.

وی مدعی شد که کشورهای اطراف عراق در این کشور نفوذ دارند و منافع این کشورها در این است که عراق ضعیف باقی بماند.

خبرگزاری فارس: معاون رئیس جمهور عراق گفت که همه‌پرسی جدایی در منطقه کردستان عراق غیر قانونی و در تضاد با قانون اساسی این کشور است.
وی افزود: برخی گروه‌ها در بغداد اصرار دارند که وارد اربیل شوند و حکومت کردستان ساقط شده و سلیمانیه از آن جدا شود که این کار غیر قانونی است.

معاون رئیس جمهور عراق اظهار داشت که به نفع عراق است که خود را از درگیری‌ها در منطقه دور کرده و باید از صحنه درگیری خود را خارج کند.

اسامه النجیفی که هم‌اکنون در واشنگتن به سر می‌برد، در نشستی تحت عنوان “عراق پساداعش” در مؤسسه صلح آمریکا گفت که تنها راه حل مشکلات عراق، نشستن دور میز مذاکره و گفت‌وگو است.

نجیفی گفت که بین ایران و واشنگتن از یک طرف و ایران و عرب‌ها از سوی دیگر تنش وجود دارد و عراق می‌تواند به صحنه این درگیری و تنش تبدیل شود.

معاون رئیس جمهور عراق گفت که کردها تلاش کردند مناطق مورد مناقشه را که از مساحت کل کردستان بیشتر است، به این منطقه ملحق کنند. ولی بغداد با ائتلاف ائتلاف بین‌المللی علیه آن‌ها توانست آن‌ها را به پشت خط سبز عقب راند و در این خصوص، ایران کمک‌هایی کرد.

معاون رئیس جمهور عراق گفت که ایران کشور بانفوذی در عراق است و بر تصمیات این کشور تأثیر می گذارد.

نجیفی در مورد تغییر قانون اساسی عراق گفت که این مسئله در شرایط فعلی سخت است و عراقی‌ها نیاز دارند که در خصوص تفسیر قانون اساسی به توافق برسند.

وی در مورد امکان ایجاد اقلیم سنی در عراق همانند اقلیم کردستان نیز گفت که ایجاد اقلیم‌ در عراق بر اساس فرقه، برخلاف قانون اساسی است و قانون اساسی این کشور تنها اجازه تشکیل اقلیم‌های اداری را می‌دهد.

نجیفی در مورد قانون الحشد الشعبی نیز گفت که این قانون به صورت درست اجرا نشده است و واقعیت آن است که برخی از رهبران سیاسی بر این نیروها سیطره دارند و ارتش موازی تشکیل داده‌اند.

نجیفی در مورد برگزاری انتخابات پارلمانی عراق نیز گفت که در مقطع کنونی این کشور برای این مسئله امکان آمادگی ندارد؛ چرا که آوارگان هنوز به مناطق آزاد شده خودشان بر نگشته‌اند و این مناطق ثبات و امنیت ندارند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *