ادامه بد عهدی پاکستان در اجرای قرارداد گازی – آهو نگار

روزنامه قانون: قرارداد گازی میان ایران و پاکستان باقی‌مانده از طرحی است که زمانی قرار بود «خط لوله صلح» باشد
با تمام آنچه که گفته شد و با توجه به اینکه پاکستان کشوری است که با کمبود انرژی بسیاری مواجه است و از طرفی وزیر نفت نیز از پیگیری حقوقی وضعیت بدعهدی پاکستان طی قرارداد مذکور از سوی شرکت ملی نفت ایران خبر داده است، باید منتظر اقدام بعدی پاکستان در این زمینه بلیط هواپیمایی باشیم زیرا در صورت ادامه این بدعهدی و انجام شکایت از سوی کشورمان این کشور موظف به پرداخت غرامت به ایران خواهد شد.

در مدت زمانی که از امضای قرارداد گازی میان ایران و پاکستان می‌گذرد طبق قرارداد، همه زیرساخت‌های لازم برای صادرات گاز از ایران به پاکستان از سوی کشور مافراهم شده است ولی با این وجود این کشور بنا به دلایلی نامشخص همچنان بر بدعهدی خود اصرار می‌ورزد. این مساله که تور شیراز ارزان باعث تعجب وزیر نفت کشورمان شده بود، وی را بر آن داشت تا با ارسال نامه‌ای به وزیر نفت پاکستان خواهان یک پاسخ صریح از این کشور شود.

این نامه یک تا دو روز پیش از برکناری نواز شریف، نخست وزیر پیشین پاکستان، از طریق مجاری دیپلماتیک به شاهد خاقان عباسی، وزیر نفت پیشین پاکستان نوشته شد و بیژن زنگنه طی این نامه آمادگی ایران را برای صادرات گاز به پاکستان اعلام کرد.

روزنامه تور شیراز لحظه آخری قانون: قرارداد گازی میان ایران و پاکستان باقی‌مانده از طرحی است که زمانی قرار بود «خط لوله صلح» باشد. قرادادی که توافق‌نامه اولیه آن با پاکستان در سال ۱۹۹۵ به امضا رسید و سپس در سال ۱۹۹۹ هند نیز به این توافق مشترک گازی پیوست.
بنا به گفته برخی رسانه‌ها به نقل از منابع خارجی، دولت پاکستان به وزارت نفت و منابع طبیعی اجازه داده تا مذاکراتی را با نیجریه برای امکان سنجی همکاری با تور ارزان بانکوک این کشور در حوزه نفت و گاز از جمله واردات گاز مایع(ال-ان-جی) از نیجریه آغاز کند.بر همین اساس، وزارت نفت پاکستان درحال ایجاد کانال ارتباطی با نیجریه با هدف فراهم کردن فضای سرمایه گذاری متقابل در صنایع نفت دو کشور است.

به نظر می‌رسد میزان نیاز پاکستان به گاز در سال‌های آینده افزایش خواهد یافت و ظرف سه سال آینده، سالانه به ۲۰ میلیون تن گاز مایع نیاز خواهد داشت و پس از پنج سال، این رقم تور اسپانیا نوروز 97 به ۳۰ میلیون تن در سال خواهد رسید.

نامه‌ای که بی‌پاسخ ماند
اما عملیات اجرایی خط لوله از سوی پاکستانی‌ها مدام متوقف می‌شد و از سوی مسئولان این کار در پاکستان، اطلاعات ضد و نقیضی در مورد میزان پیشرفت پروژه ارائه می‌شد. کارشکنی‌ها و عدم آغاز عملیات اجرایی خط لوله از سوی پاکستان در حالی اتفاق می‌افتاد که ایران از سال ۲۰۱۱ کار خط لوله خود را به اتمام رسانده تور هوایی تبریز بود و به اسلام آباد فرصت داده بود تا پایان ۲۰۱۴ عملیات خط لوله را تکمیل کند.

بدعهدی با ایران و امکان سنجی در نیجریه
این قرارداد در ۲۰۰۴ مورد بازبینی قرار گرفت و جزییات آن روشن شد اما پنج سال بعد هند با بهانه‌هایی در مورد امنیت و قیمت معاهده نسبت به آن سرد شده و از تعهد سه جانبه کناره‌گیری کرد. در سپتامبر ۲۰۱۲ عملیات اجرایی معاهده آغاز شده و روسای جمهور بلیط سیستمی وقت دو کشور توافق کردند در این زمینه همکاری داشته باشند. بر اساس این همکاری پیش‌بینی شده بود که پاکستان نیز خط لوله خود را طی ۲۲ ماه تا مرز ایران بکشد.

دو روز بعد خاقان عباسی پس از برکناری نواز شریف، نخست وزیر موقت پاکستان شد، همین امر باعث شد تا این نامه بدون پاسخ باقی بماند. این در حالی است که به گفته زنگنه، مسیر حقوقی این قرارداد از سوی شرکت ملی نفت ایران پیگیری خواهد شد و هم تور یزد لحظه آخری اکنون کار در مرز، متوقف مانده است.

در حالی که میلیاردها دلار برای این خط لوله هزینه شده است، طرف پاکستانی در مقطعی اعلام کرد به دلیل تحریم‌ها قادر به احداث خط لوله در خاک پاکستان نیست اما اکنون نزدیک به دو سال است که تحریمی وجود ندارد. چنین رفتاری در عرف تجارت بین المللی قابل قبول نیست.
پاکستان کشوری است که سال‌هاست با مساله کمبود انرژی مواجه است. در همین راستا تور کرمان لحظه آخری و برای تامین انرژی خود قراردادی با ایران برای واردات گاز منعقد کرده است ولی نه تنها در اجرای قرارداد به طور مداوم با بدعهدی و بهانه‌تراشی این کشور رو‌به‌رو هستیم بلکه خبرهایی که به گوش می‌رسد حاکی از آن است که پاکستان به دنبال امکان سنجی و امضای قرارداد با نیجریه برای تامین کمبود انرژی و واردات گاز است و این موضوع بیش از بد عهدی پاکستانی‌ها باعث تعجب شده است.

بر اساس این معاهده تور تایلند نوروز 97 گازی قرار شد با شروع عملیات لوله‌گذاری تا سال ۱۳۹۳ صادرات گاز از طریق خط لوله به کراچی آغاز شود. این قرارداد ۲۵ ساله ایران را متعهد می‌کند که صادرات گاز در روز از حجم ۱۴میلیون متر مکعب را آغاز کرده و آن را در دو فاز به ۲۱ و ۳۰ میلیون متر مکعب افزایش دهد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *